AKNE TEDAVİSİ
 
AKNE NEDİR?
 
Akne, cildimizin gözeneklerinin üzerinde yerleşen, kırmızı renkte, ciltten kabarık olarak görülen, zaman zaman içi iltihaplı olabilen sivilcedir. Genellikle yüzde, daha sonra sırtta, omuz başlarında ve göğüs V bölgesinde görülür. Buna benzer görünümde her sivilce akne değildir. Bazen folikülit denilen kıl dönmeleri de akne gibi görünebilir.Ergenlik döneminin sorunu olduğu için 12-25 yaş arasında sık olarak görülür. Günümüzde bu yaş aralığı bazen özellikle kızlarda 9-10’lu yaşlara kadar inmiştir. Ergenlik döneminde olmasına rağmen genellikle kan hormon düzeyleri normaldir. Ancak androjen hormonlar denilen baskın olan hormonlar cilt üzerinde sebum üretimini arttırarak, cildi parlak ve yağlı, gözenekleri genişlemiş, içleri siyah nokta (komedon) ile dolmuş hale getirebilir. Hatta bu hormonlar geçici olarak ciltte tüylenme de yapabilir. Bununla birlikte kızlarda daha şiddetli tüylenmeler varsa ve beraberinde adet düzensizliği de görülüyorsa polikistik over denilen (yumurtalıklarda kistik yapı) durum açısından bir jinekoloji uzmanı tarafından değerlendirilmekte fayda vardır.Yağlanan cildin gözeneklerinin tıkanması daha kolaydır, tıkalı gözenekler bakteriler için güzel bir yaşam alanı olduğundan bakteriler, bu küçük deliklerin içinde yuvalanırlar ve orayı şişirerek akneye neden olurlar.
 
KİSTİK AKNE NEDİR?
 
Bazı akneler ufak değildir. Birçok gözeneğin çıkışları aynı anda tutulmuştur. Oldukça sert, bazen ortası hafifçe yumuşamış, pembeden mora doğru değişen renklerde, çoğu kez ağrılı ve büyük nodüller ya da kistler şeklindedir.Bu akne türünün tedavisi ise sürülen ilaçlarla olamamaktadır. Ağızdan alınması önerilen retinoidlerle yani A vitamini türevi ilaçlarla mümkün olabilmektedir. Şayet zamanında bu tedavilere başlanmazsa bu lezyonlar çok geç iyileştikleri için yerlerinde ciddi iz bırakabilirler. Bu izler ciltten çukur olacak şekilde, bazen fibröz (sert) bantlar, ya da büzülmeler şeklinde olabilmektedir. Dolayısıyla kalıcı izler olup tedavisi yapılamamaktadır.
 
AKNE TEDAVİSİ
 
Aknenin tedavisinde prensip, cildi düzenli olarak sabah ve akşam ılık suyla ve yağlı veya akneli ciltlere uygun jellerle yıkamaktır. Ardından tonik kullanmak bu tip  durumlarda kalan yağı uzaklaştırmak ve gözenek içlerini daha iyi temizlemek için uygundur. Bu amaçla formüle edilmiş hafif salisilik asitli solusyonlar, aynı zamanda sivilceler üzerinde de iyileştirici özelliklere sahiptir.  Doktorunuzun önerdiği akne ilaçlarını sabah ve akşam düzenli olarak kullanmak ve özellikle 2-3 ay sabretmek şarttır. Çünkü cildin aylık döngülerini atlatıp kullanılan ürünlerin olumlu yanıt vermesi için en az bu süreye ihtiyaç vardır. Bazen sürülen ilaçların yanına kısa süreli kullanılan ve ağızdan alınan antibiyotik tedavileri de ilave edilebilmektedir.Eczanelerde sadece cilt hastalıkları uzmanının yazacağı reçete ile alınabilen isotretinoin içerikli sentetik retinoik asitler bulunur. Doktorunuz genellikle her ay sizi takip eder, çoğu defa kan testleri ile karaciğer enzimlerine bakılarak yapılan bu aylık takipler 6-8 ay sürer. Her ay takip edilen hasta günden güne iyileşmeye başladığında morali tekrar yerine geleceğinden sabretmeyi de kolayca kabullenir, takiplerini hiç aksatmaz. Bu tedavide cilt adeta içeriden peeling olur yani soyulur. Ancak bu uzun zamanlı bir soyulmadır ki; bu durumu bizler sadece, ciltte kuruma olarak görürüz, dudaklar da dahil kurur. Sonuç genellikle çok iyidir, nadiren tekrar akne problemi olabilir ancak bu durum daha kısa süreli ve hızlı bir şekilde çözülebilmektedir.
 
Bizden Haberler
Yaşlılar, Sağlık Taramasından Geçiriliyor. 31.03.2011
2. BASAMAK YOĞUN BAKIM HİZMETİ
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri
81 YAŞINDA SAĞLIĞINA YENİDEN KAVUŞTU
84 YAŞINDAKİ HASTADAN ÇIKAN TAŞ ŞAŞIRTTI
AKNE TEDAVİSİ
Biga Can Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı Göreve Başladı 20.12.2010
Biga’da Doktorlar Kokteylde Bir Araya Geldiler. 15.03.2011
Biga´da 5 Bin Kişi Mr hizmetinden yararlandı 5.01.2011
Boğazındaki yarım kiloluk urdan 3 saatte kurtuldu. 01.05.2011
Can hastanesine teşekkür. / 20.04.2011
Doktor Hasta Yatağında 12.11.2010
ENDOSKOPİ ÜNİTEMİZ HİZMET VERMEYE BAŞLAMIŞTIR
ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR
ESWL(TAŞ KIRMA) ÜNİTEMİZ HİZMETE AÇILMIŞTIR.
FARK ÜCRETİ ALMIYORUZ
GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP ÜNİTESİ AÇILDI
Hastalar Hizmetten Memnun 15.12.2010
Kadın Doğum Uzmanlarından Önemli Açıklamalar/ Aralık 2012
MANUEL TERAPİ HİZMETİMİZ BAŞLAMIŞTIR
Organ Bağışına Evet Deyin Yanan Yüreklere Su Serpin...
Özel Biga Can Hastanesi 4 Yaşında
Özel Biga Can Hastanesi bülteni yayımlandı. 17.05.2011
Özel Biga Can Hastanesi çalışanlarına "sağlıklı iletişim kurma"eğitimi verildi. 8.04.2011
Özel Biga Can Hastanesi Panaromik Görüntü/30.01.2013
Özel Biga Can Hastanesi Sağlık Sektöründe Bölgenin Can Damarı. 23.03.2011
Özel Biga Can Hastanesi’nde Nefrektomi Ameliyatı
Özel Biga Can Hastanesi, ikinci yılını doldurmasını çalışanları ile birlikte kutladı. 01.04.2011
Özel Can Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanına kavuştu. 04.09.2011
Riskli Ameliyat Başarı İle Sonuçlandı. / 01.11.2010
Safra Kesesinden 6 Santimetre Büyüklüğünde Taş Çıktı/24.01.2013
Suriyeli Aile Hastanemizde Doğum Yaptı / 26.02.2013
Uz. Dr. Hanife Aysel Özçer, Biga Özel Can Hastanesinde göreve başladı. / 23.06.2011
Yarı Yıl Tatilinde Sünnetler Arttı 1.02.2011
Yıllarca Aradığı Doktorunu Can Hastanesinde Buldu 19.11.2010
Biga Can Hastanesinde Dahiliye Uzmanı Göreve Başladı. 21.11.2011

Anket

Hastanemizi tercih etme sebebiniz nedir?


Anket Sonuçları Yükleniyor. Lütfen Bekleyin ...

» Önceki Anket Sonuçları

E-Katalog Anlaşmalı Kurumlar   BİZE ULAŞIN :  444 44 17 Sanal Tur Tanıtım Filmimiz Neredeyiz
Tüm Hakları Saklıdır Özel Bigacan Hastanesi iletisim@bigacan.com
 |