Akıntılar

AKINTILAR

CİNSEL YOLLA GEÇEN HASTALIKLAR

Prof.Dr. Vedat AYDEMĐR

Özel Biga Can Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Her kadında nemliliği sağlayacak kadarlık bir miktar vaginal sıvı vardır.Bu sıvı renksiz, kokusuz, kasıntısız ve mi,ktar olarak da güünlük pet kullanılmasını gerektirmeyecek miktardadır.Cinsel uyarı,gebelik gibi özel bazı durumlarda miktarda artıs olması normaldir.Ancak bazı durumlarda kokulu, kasıntılı, renkli ve günlük birkaç kez pet kullanmayı yada çamasır değistirmeyi gerektirecek derecede miktarında bir artıs ın olduğu bir hale gelebilir.Đste bu durumda bir hastalık ortaya çıkmıstır, hekime gidilerek tanı ve tedavi edilmesi gerekir. Tedavi yapılmazsa hastalık ilerleyerek ilerde bebek olmasını zorlastıracak hale gelebilir, kadın genital kanserlerin olusmasına yol açabilir.

    Bu nedenlerle her kadının bu hususlara dikkat etmesi normal dısı akıntısı olması halinde zaman geçirmeden hekime gitmesi teshis ve tedavisini yaptırması gerekir. Kadının akıntıya neden olmaması için hijyen kurallarına uyması gerekmektedir. Sentetik , renkli, kokulu ,dar çamasırlar giyilmemelidir.

    Havalandırmayı engelleyen dar kot türü pantolonlar giymekten uzak durulmalıdır. Adet dönemlerinde uygun aralarla değistirilen temiz petler kullanılmalıdır.Vaginal tamponlar tavsiye edilmemektedir Temizlik için hekim tarafından önerilmedikçe ılık sabunlu su dısında temizleyici, kokulu parfümlü sıvılar kullanılmamalıdır..Deniz , havuz , sauna, umumi tuvalet.. vs yerlerde temizlik kurallarına daha dikkat edilmeli, ıslak çamasır mayolarla oturmamaya dikkat edilmelidir. Akıntı ve cinsel yolla geçen hastalıklardan korunmanın temel kuralı bilinmeyen kisilerle rastgele cinsel iliskiye girilmemesi, iliskiye girilecekse mutlaka prezervatif kullanılmalıdır. Yinede prezervatif kullanılmadan süpheli bir iliskiye girilmisse hastalığın olusması baklenilmeden hemen hekime gidilmelidir. Simdi kadınlarda en sık olarak akıntıya neden olan ve çoğu da cinsel yolla geçebilen hastalıkların birkaçını kısaca gözden geçirelim.

Yabancı cisimler:

Özellikle kız çocuklar oynarken boncuk, misket, kağıt veya oyuncak parçaları vs gibi maddeleri vajene itebilirler ve bu yabancı madddeler irritasyonla enfeksiyon ve akıntıya neden olabilirler.

Barsak Parazitleri:

Bunlarda genellikle kız çocuklarındaki akıntıların en sık nedeni olarak karsımıza çıkarlar.

Bel Soğukluğu( Gonore):

Cinsel yolla geçen hastalıklardan olup en sık akıntı nedeni olarak karsımıza çıkmaktadir. İlisk,yi izleyen birkaç saatten birkaç gün sonrası zamana kadar bir arayı takliben kokulu, yesilimsi renkli kokulu bir akıntı ile baslar.Zamanında tanı konup tedavi edilmezse kısırlığa yol açabilir. Bazı kadınlarda mikrop bulunur fakat belirti vermeden yıllarca kalabilir. Tanısı ve tedavisi oldukça kolay bir hastalıktır.

Mantar hastalıkları( Candidiazis):

Cinsel yolla geçen hastalıklardajn kabul edilir. Enfekte çamasır, ortak kullanılan banyo tuvalet malzemeleri , dus vs yerlerden bulasma sansı da vardır.Bulasmayı takiben asırı kasıntılı, peynir kesiği gibi tarif edilen bol akıntıya neden olur.Genital organlar kızarmıs çok hassaslasmıstır,idrar yaparken yanmaya neden olabilir.Antibiyotik kullanımını takiben , gebelik sırasında, diabet hastalarında sık olarak karsımıza çıkar. Tanısı ve tedavisi kolay bir hastalıktır. Tedavi de çamasırların günlük değistirilmesi,kaynatılması ,bol pamuklu çamasırların giyilmesinin önemi büyüktür.

Rahim ağzı yaraları (Servikal erezyon) :

Kanser ve spiral kullanımı dahil birçok mikropların neden olduğu bir hastalıktır . Hastalar akıntı,kasık ve bel ağrılarından yakınırlar.Tanıda kanser olup olmadığını anlamak için mutlaka servikal smear yapılması gerekmektedir.Neden mikrobik ise uygun antibiyotiklerin kullanılması, gerekirse dondurma (crioterapi),yakma ( koterizasyon veya laser uygulamaları gibi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

İnsan Kaynakları
MANUEL TERAPİ
OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINDA BESLENME
Ağrısız Doğum
Akıntılar
Baş Ağrıları
Bebeklerde Gaz Sancıları
Bel Fıtığı
Hipertansiyon Nedir?
Katarakt Tedavisi
Bebeğinizin Rahat Diş Çıkarması İçin Yapmanız Gerekenler
Prostat Ve Hastalıkları
Geleceğe Sağlıklı Adımlar
Menapoz
Kemik Erimesi (Osteoporoz)
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı
Meme Kanseriyle İlgili Bilmeniz Gerekenler.
Migren
Stresin Meme Kanserine Neden Olmadığı Belirlendi
YENİ YILA SAĞLIKLI BİR KALPLE GİRİN
Ülser Nedir?
Ramazanda Sağlıklı Beslenme

Anket

Hastanemizi tercih etme sebebiniz nedir?


Anket Sonuçları Yükleniyor. Lütfen Bekleyin ...

» Önceki Anket Sonuçları

E-Katalog Anlaşmalı Kurumlar   BİZE ULAŞIN :  444 44 17 Sanal Tur Tanıtım Filmimiz Neredeyiz
Tüm Hakları Saklıdır Ozel Bigacan Hastanesi iletisim@bigacan.com
 |