Katarakt Tedavisi

Katarakt Tedavisi

Katarakt nedir?

Saydam olması gereken göz içi merceğin saydamlığını kaybetmesi ve lensin görmeyi engelleyecek sekilde bulanıklasmasıdır.Daha çok ısının göz içine girmesi engellendiği için bu durum görmede azalmaya neden olur. Cisimler sekilsiz bulanık veya zayıf görülür. Göz yorgunluğu ve bas ağrısı olusur.

Kataraktın belirtileri nelerdir?

• Görmede yavas yavas azalma

• Işığa hassasiyet, kamasma

• Çift görme

• Okuma zorluğu

• Sonradan ortaya çıkan miyopi

• Renklerin soluklasması ve sararması

 

Katarakt nasıl tedavi edilir?

Kataraktın tedavisi bugün için ancak ameliyatla mümkün olmaktadır. Modern tekniklerin gelisimi ile günümüzde katarakt ameliyatı iğnesiz, narkozsuz ve hastanede yatmadan yapılabilmektedir. Ameliyatla saydamlığını yitirmis merceğiniz alınmakta ve numarası hesaplanmıs yapay göz içi lensi (IOL) konmaktadır.

Cerrahi Tedavi Seçenekleri:

1)FAKO(Fakoemülsifikasyon) yöntemi ile katarakt ameliyatı Halk arasında lazer ile katarakt ameliyatı olarak bilinen bu yöntemde göz içine çok küçük(2.8 mm)bir kesiden girilerek katarakt alınmakta ve yerine yeni bir göz merceği konulmaktadır.Bu ameliyatta damla ile uyusturma yapılmaktadır.Erken dönemde iyilesme ve görmeyi sağladığından en fazla tercih edilen yöntemdir. Genis bir kesi olmadığı ve kapalı sistemde çalısıldığı için erken dönemde görme düzeyini arttıran oldukça güvenli komplikasyonu çok az olan bir yöntemdir. Operasyon sonrası gözden tekrar dikis alınması da söz konusu değildir. Cerrahide standart olarak lokal anestezi uygulanmaktadır. Gözünüz uyusturulduğu için operasyon sırasında birsey hissetmeyeceksiniz, belki gözünüze hafif dokunmaları hissedebilirsiniz. Operasyon kataraktınızın tipine göre, yaklasık 5-10 dakika kadar sürmektedir. Bu süre içerisinde basınızı ya da gözünüzü hareket ettirmemeniz gerekmektedir. FAKO yönetimi ile hastanemizde modern cihazlar ile dikissiz,iğnesiz,damla ile 400 FAKO AMELİYATI YAPILDI.

2)Planlanmıs Ekstrakapsüler Katarakt Ekstraksiyonu(PEKKE) Bu yöntemde göz iğne ile uyusturulmakta ve daha büyük bir kornea kesitinden katarakt alınmaktadır.Bu ameliyatta göze dikis atılmaktadır.

3)Entrakapsüler Katarakt Ekstraksiyonu(İKKE)

Eski bir yöntem olup çok bekletilmis kataraktlı hastaların gözlerinde uygulanmaktadır Katarakt ile ilgili bilinmesi gerekenler Kataraktın cerrahi operasyon dısında bir tedavi sekli su an için bulunmamaktadır

Katarakt ameliyatını hasta gözünde katarakt belirtileri basladığı anda yapılabilir.Erken dönemde olunan ameliyat gözün çabuk iyilesmesini sağlar. Ameliyatın süresi 10 dakika kadar sürmektedir.Hazırlık ve diğer süreçler ile birlikte 1-2 saat kadar sürebilir.Katarakt ameliyatında lokal anestezi uygulanır.Lokal anestezik damlalar ile göz tamamen uyusturulur.Ameliyattan birkaç saat sonra göz tamamen açılabilir. Katarakt ameliyatı sonrası göz ovusturulmamalıdır.

İlk bir hafta göze su ve sabun kaçırılmaması gerekmektedir. Kontroller 1.gün,1.hafta ve 1.ay olmak üzere 3 kez kontrol için çağrılır. İlk bir hafta yoğun antibiyotik ve stereoid Tedavi(saat bası damla tedavisi)uygulanır ve 1 ay boyunca damla tedavisine devam edilir.1 ay sonra kontrol muayensinde görme ile ilgili artısını sağlamak için gerekiyor ise gözlük te verilmektedir.

İnsan Kaynakları
MANUEL TERAPİ
OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINDA BESLENME
Ağrısız Doğum
Akıntılar
Baş Ağrıları
Bebeklerde Gaz Sancıları
Bel Fıtığı
Hipertansiyon Nedir?
Katarakt Tedavisi
Bebeğinizin Rahat Diş Çıkarması İçin Yapmanız Gerekenler
Prostat Ve Hastalıkları
Geleceğe Sağlıklı Adımlar
Menapoz
Kemik Erimesi (Osteoporoz)
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı
Meme Kanseriyle İlgili Bilmeniz Gerekenler.
Migren
Stresin Meme Kanserine Neden Olmadığı Belirlendi
YENİ YILA SAĞLIKLI BİR KALPLE GİRİN
Ülser Nedir?
Ramazanda Sağlıklı Beslenme

Anket

Hastanemizi tercih etme sebebiniz nedir?


Anket Sonuçları Yükleniyor. Lütfen Bekleyin ...

» Önceki Anket Sonuçları

E-Katalog Anlaşmalı Kurumlar   BİZE ULAŞIN :  444 44 17 Sanal Tur Tanıtım Filmimiz Neredeyiz
Tüm Hakları Saklıdır Ozel Bigacan Hastanesi iletisim@bigacan.com
 |