Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

KRONİK OBSTRÜKTİF AKCİĞER HASTALIĞI

( KOAH )

KRONİK kelimesi uzun süredir devam eden ve edecek olan (müzmin) anlamındadır.OBSTRÜKTİF kelimesi ise tıkayıcı anlamına gelir ve bu hastalıkta akciğer havayollarının, yani bronşların tıkandığını ifade eder.Hastalığın en önemli nedeni “SİGARA” bağımlılığıdır.

KOAH NEDİR?

Sigara dumanı ile akciğer havayollarına (bronslar) ve hava keseceklerine zararlı gazlar ve maddeler dolar. Yıllar geçtikçe bronsların ve hava keseciklerinin yapısı bozulmaya baslar. Sonuçta bronsların hastalanmasıyla “TIKAYICI BRONSİT “ , hava keseciklerinin harabiyeti ve parçalanması ile “AMFİZEN” ortaya çıkar.İste KOAH adı altında bu iki hastalık yer almaktadır.

SİGARA VE KOAH İLİSKİSİ

Koah yaklasık olarak 20 yıl günde bir paket sigara içme sonrası ortaya çıkar.Eğer daha fazla sayıda sigara içiliyorsa bu zaman daha da kısalır.Hastalık genellikle 40 yasından sonra belirti vermeye baslar. Koah teshisi alan kisilerin büyük çoğunluğu halen sigara içen veya çok uzun süre sigara içmis ve bırakmıs kisilerdir. Sigara içen her 5-6 kisiden birinde Koah gelismektedir. Ülkemizde en iyimser tahmin ile 5 milyon Koah ‘lı vardır. Fakat bu hastaların sadece az bir kısmı teshis edilmektedir.

Hastaların önemli bir kısmı hastalıklarının farkında değildir ve sikâyetleri çok rahatsız edici olmadıkça doktora gitmemektedir. Koah ilerleyici bir hastalıktır ve sigarayı bıraktıktan sonra bile bozuklukların tamamen ortadan kaybolması çok zordur. Ancak sigaranın bırakılması ile hastalığın ilerlemesi yavaslar. Diğer yandan sigara bırakılmaz ise hastalık çok hızlı ilerler.

KOAH BELİRTİLERİ ( Öksürük – Balgam – Nefes Darlığı )

Öksürük ve balgam çıkarma önceleri sadece sabah görülür. Balgam çok az miktardadır ve genellikle önemsenmez ve sigara içmenin doğal bir sonucu olarak kabul edilir. Gerçekte,siddetli olmayan öksürük ile birlikte az miktarda balgam çıkarmak Koah’ın erken habercisidir. Eğer sigara içmeye devam edilirse hastalık ilerler, öksürükler siddetlenir ve balgam miktarı gittikçe artar. Hastalar günün her saatinde balgam çıkarmaya baslarlar. Nefes darlığı hastalığın erken dönemlerinde kosma, hızlı yürüme veya merdiven çıkma gibi eforda ortaya çıkar. Hastalığın ilerlemesi ile istirahatta dahi nefes darlığı ortaya çıkar. Bütün bu yakınmalar kıs aylarında ve özellikle hava kirliliğinin yoğun olduğu

dönemlerde ve üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında çok artar. Sigara içen kisilerde bu sikâyetlerden bir veya birkaç tanesi ortaya çıktığı zaman hemen bir sağlık kurulusuna basvurmak gerekir. Çünkü ancak erken teshis ve sigaranın bırakılması ile bu ilerleyici ve akciğeri sakat bırakan hastalıktan kurtulmak mümkün olabilir. Bu sağlanmaz ise ileri dönemlerde kanda ve organda oksijen miktarının azalmasına bağlı baska önemli rahatsızlıklar ortaya çıkar:

• Asırı terleme

• Dilde, dudaklarda, parmak uçlarında morarma

• Siddetli bas ağrısı

• Gündüzleri uyuklamak, geceleri uykusuzluk

• Unutkanlık, dikkatsizlik, asırı sinirlilik

• Siddetli halsizlik, yorgunluk, zayıflama

• Cinsel güçte azalma

• Hazımsızlık, karında siskinlik, kabızlık

• Eller ve ayaklarda uyusma, yanma hissi

• Ellerde titreme

Ayrıca;

Hastalığın ilerlemesi ile kalp yetmezliği meydana gelir ve ayaklarda ödem (su toplama) baslar. Kalp yetmezliği gelisen hastalarda nefes darlığı çok siddetlenir ve hastalar evden dısarı çıkamaz hale gelirler. Bu dönemdeki hastalar artık günün en az yarısında oksijen makinesine bağlı kalırlar.

KOAH NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tedavinin basarılı olması için uyulması gereken kurallar;

1. Sigaranın bırakılması,

2. Havası kirli ortamlarda bulunmamak,

3. Düzenli ilaç kullanılmasıdır.

Koah tedavisinin temeli “ sigara içiminin terk edilmesi” olusturur. Đlaçlar bronsları genisletip nefes darlığını azaltır. Uzun süreli kullanımda ise akciğerdeki hasarın önlenmesine yönelik etki yapabilirler. Sigarayı bırakmayan bir hastanın ilaçlardan yarar beklememesi devam eden hastalar her yıl bir önceki yılı arayacaklardır. Koah’lı hastaların nefes darlıklarını rahatlatmak amacıyla kullanılan çok sayıda ilaç vardır. Bunların bazıları solunum yolu ile kullanılırlar. Bu ilaçlar, çalımsa prensipleri ve sekilleri birbirinden farklı olan cihazlar yardımı ile uygulanırlar. Doğrudan solunum yollarına ulastığı için etkileri çok kuvvetlidir. Ancak etkili olabilmeleri için doğru teknik ile kullanılmaları gerekir.

İnsan Kaynakları
MANUEL TERAPİ
OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINDA BESLENME
Ağrısız Doğum
Akıntılar
Baş Ağrıları
Bebeklerde Gaz Sancıları
Bel Fıtığı
Hipertansiyon Nedir?
Katarakt Tedavisi
Bebeğinizin Rahat Diş Çıkarması İçin Yapmanız Gerekenler
Prostat Ve Hastalıkları
Geleceğe Sağlıklı Adımlar
Menapoz
Kemik Erimesi (Osteoporoz)
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı
Meme Kanseriyle İlgili Bilmeniz Gerekenler.
Migren
Stresin Meme Kanserine Neden Olmadığı Belirlendi
YENİ YILA SAĞLIKLI BİR KALPLE GİRİN
Ülser Nedir?
Ramazanda Sağlıklı Beslenme

Anket

Hastanemizi tercih etme sebebiniz nedir?


Anket Sonuçları Yükleniyor. Lütfen Bekleyin ...

» Önceki Anket Sonuçları

E-Katalog Anlaşmalı Kurumlar   BİZE ULAŞIN :  444 44 17 Sanal Tur Tanıtım Filmimiz Neredeyiz
Tüm Hakları Saklıdır Ozel Bigacan Hastanesi iletisim@bigacan.com
 |