Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Home / Polikliniklerimiz / Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp” fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Batı tıbbını destekleyici ve tamamlayıcı yöntemlerdir.

Usulsüz ve bilgisizce yapılan uygulamaların önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 27 Ekim 2014 tarihinde bu yöntemlerle ilgili yönetmelik resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğe göre bakanlık tarafından yalnızca hekimlere ve sadece kendi alanında uygulama yapmak üzere diş hekimlerine yetki verilmiştir.
Hekimler ve diş hekimleri her bir kurs için belirlenen süre ve düzenlenen eğitim programları ile alacakları eğitimlerle sertifika almaları halinde bu tedavi yöntemlerini uygulayabilirler.
Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının kullanım alanı gün geçtikçe artmaktadır.
Mevzuatın yayımlanmasının ve bu alanda düzenleme yapılmasının sağlanmasında en önemli itici güç merdiven altı uygulamaları ve insan sağlığını tehdit eden, halk sağlığı problemi olma boyutunu ulaşan hatalı ve kanıta dayalı olmayan uygulamaların yaygın hale gelmesidir.
Sağlık Bakanlığı yapmış olduğu yasal düzenleme ile bu alan ile ilgili hemen hemen her konuyu düzene sokmuştur. Bu düzenlemeler ile;

1- Uygulamalar sadece Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında sertifikalı eğitim almış ve sınavları başarı ile geçmiş tabipler, alanlarında uygulama yapmak şartı ile diş tabipleri ve uygulamalara yardımcı olmak amacı ile sağlık meslek mensupları tarafından yapılabilecektir. Böylelikle sağlık meslek mensubu olmayan kişilerin uygulama yapması hukuken yasak hale gelmiştir.

2- Uygulamalar sadece Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş uygulama merkezi ve ünitelerde yapılabilecektir. Bu uygulama merkezi ve üniteler sadece Yönetmelikte sayılan sağlık kuruluşları bünyesinde kurulabilecektir. Bu nedenle sağlık kuruluşu olmayan yerlerde uygulama yapılmasının önüne geçilmiştir.

3- Uygulama sadece tabiplerin teşhis ve yönlendirmesi ile yapılabilecektir. Tabip dışı personelin ve diğer sağlık meslek mensubu olmayan şahısların bu uygulamalar ile ilgili yönlendirme yapmasının önüne geçilmiştir.

4- Geleneksel ve Tamamlayıcı tıp uygulama eğitimleri sadece Bakanlıkça yetkilendirilmiş Üniversiteler ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde yapılabilmektedir. Böylelikle merdiven altı eğitim verilmesi de engellenecektir.

5- Bakanlık resen, şikayet üzerine ve yıllık periyotlarla uygulama yapılan yerleri ve kişileri denetleyecektir. Bunun dışında Bakanlığımızca tespit edilen yerler ve kişiler ile Bakanlığımıza şikayet üzerine bildirilen yerler ve kişiler denetlenmekte ve gerekirse adli/idari soruşturma başlatılmaktadır. Bu uygulamaları yetkisiz yapmanın adli para cezası ve hapis cezası karşılığı bulunmaktadır.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Polikliniği Hizmetlerimiz

AKUPUNKTUR

Akupunktur, vücuttaki tanımlı noktalara iğne batırılarak uygulanan bilimsel bir tedavi yöntemidir. İnsan beyninde limbik sistem adlı bölgenin çalışmasını düzenleyerek etki yaratır. Limbik sistem; otonom sinir sistemi üzerinden bir yandan organ fonksiyonlarımızı yönetirken diğer yandan stress uyaranlarına karşı vücudumuzu sağlıklı tutmaya çalışır.

AKUPUNKTUR’UN FAYDALARI

Akupunktur kişinin strese karşı dayanıklılığını arttırır, hastalıklara karşı direnç mekanizmalarını güçlendirir. İç organlarımızın fonksiyonlarını ve hormonal sistemin çalışmasını denetler ve düzenler. Sedatif etki oluşturur, hastanın kendini daha sakin ve huzurlu hissetmesini sağlar. Endorfin denen ve insan beyninin belli bölgelerinde salgılanan morfin benzeri ağrı kesicilerin salgılanmasını sağlar. Bu etkisi nedeni ile akut ve kronik ağrılarda etkili bir tedavi yöntemidir. Kas gevşetici etkisi ile özellikle boyun, sırt ve bel kaslarında künt travma, terliyken hava akımına (klima vb.) maruz kalma sonucu veya stresle ortaya çıkan kas gerginliği ve kas tutulmalarının kronikleşmeden rahatlamasını sağlar.
Allerji mekanizmalarını düzenler ve alerjik reaksiyonların (alerjik burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ürtiker vb. Gibi) kısa sürede iyileşmesine katkıda bulunur.
Açlık duygusunu regüle eder ve biyolojik saati dengelemede yardımcı olur. Bu etkisi obezite(zayıflama) tedavisinde ki yerini öne çıkarır. Abstinans (yoksunluk) sendromunu tedavi ederek hastaların sigara, alkol, ilaç, yeme bağımlılığından kurtulmalarını sağlar.

OZON TEDAVİSİ

Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir (O3). Ozon, atmosferde genel olarak iki atomlu halde bulunan normal atmosferik oksijene (O2) nazaran çok daha yüksek enerji taşıyan bir yapıya sahiptir. Oda sıcaklığında renksiz olan ozon gazının karakteristik bir kokusu vardır. Fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında doğal olarak oluşur ve hissedilebilir.

Ozon terapi etkileri bilimsel olarak yüzlerce çalışmayla kanıtlanmış etkili bir tedavi yöntemidir. 3 oksijen atomundan oluşan bu molekül pek çok rahatsızlıkla baş etmemizi sağlar.

OZON TEDAVİSİNDEN EN ÇOK FAYDA GÖREN HASTA GRUPLARI

– Damar dolaşım bozuklukları (Varis, Burger hastalığı)
– Romatizmal hastalıklar
– Bel ve boyun fıtıkları
– Fibromiyalji
– Diyabet ve diabete bağlı komplikasyonlar
– Kapanmayan yaralar ve yanık
– Kolit
– Kanamalı Ülseratif Kolit
– Allerji,astım
– Baş ağrısı ve migren
– Hipertansiyon
– Kanserde destek tedavi olarak kullanılır
– Parkinson, MS
– Baş dönmesi ve kulak çınlaması
– Psöriasis, vitiligo
– Tekrarlayan vajinit ve sistit

OZON TEDAVİSİ KORUYUCU HEKİMLİKTE İSE

– Sağlıklı yaşlanma
– Enerji artışı
– Ciltte yaşlanmayı geciktirme
– Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacı ile kullanılır.

Ozon tedavisinin pek çok uygulama metodu olmakla birlikte kişiye göre hekim tarafından uygulama metoduna karar verilir.
Majör oto hemoterapi denen uygulama tedavilerin bel kemiğini oluşturur diğer uygulamalar buna ek olarak yapılır.

Ozon tedavisini birkaç uygulama metodu vardır; bunların hangisinin hastaya uygulanacağına hasta ile konuştuktan sonra doktor karar vermektedir, bazen kombine tedaviler yapılabilmektedir. Yani aslında ozon tedavi kişiye özel, doktor tarafından hazırlanan bir protokol ile uygulanmaktadır.

OZON TEDAVİSİ UYGULAMA METOTLARI

  • Majör otohemoterapi
  • Minör otohemoterapi
  • Rektal/Vajinal ozon uygulaması
  • Kas ve eklem içine uygulama
  • Torba uygulaması
  • Ozonlu krem
  • Ozonlu su

YAŞ KUPA

Yazılı kaynaklara göre 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan yaş kupa cilt yüzeyinde yapılan kesiler sonrası vakum etkisiyle kan alınmasıdır. Bu işlem sonucu vücudun bağışıklık sistemi harekete geçer.Kan yapımı uyarılır. Lenf dolaşımı düzenlenir. Bağ dokusunda biriken toksinler atılır. Ağrılar giderilir. Vücuda canlılık gelir.

Ayın çekim etkisi nedeni ile hicri ayın 5-25. Günleri arasında uygulanır. Sünnet olan yaş kupa hicri ayın 17,19 ve 21.günlerinde yapılır. Cuma günü yapılması tercih edilmez. Tedavi amaçlı yaş kupa gün ve saat fark etmeksizin her zaman yapılır. Hastalıklardan korunma amaçlı her sağlıklı bireyin yılda en az 1 kez mümkünse 2 kez yaş kupa yaptırması önerilir. Özellikle mevsim geçişlerinde yapılması hastalıklara karşı korunmada yüksek fayda sağlar.

Bireye özgü bir tedavi şeklidir. Kullanılacak kupa sayısını ve yerini; kişinin yaşı, kilosu ve şikayetleri belirler.İnsan anatomisine ve yaş kupa teoriğine hakim bir hekim tarafından uygulandığında tamamen zararsız bir uygulamadır.

YAŞ KUPA’DAN FAYDA GÖREN HASTA GRUBU

– Başağrıları
– Yaygın kas ağrıları
– Kronik alerjik reaksiyonlar
– Bel fıtığı
– Şeker hastaları
– Romatoid Artrit
– Sistemik Lupus Eritematozis
– Ankilozan Spondilit
– Sistemik Skleroz
– Egzama
– Psöriasis
– Chron Hastalığı
– Çölyak Hastalığı
– Behçet Hastalığı
– Unutkanlık

YAŞ KUPA KİMLERE UYGULANMAZ

– Derin anemi hastalarına
– Hemofili hastalarına
– Hamilelere
– Kalp pili olanlara
– Organ nakli yapılanlara
– Kemoterapi alanlara
– Ameliyat olanlara (en az 2 ay)
– Düşük tansiyonlu hastalara
– Genel sağlık durumu iyi olmayan hastalara

PROLOTERAPİ

Proloterapi, kas-eklem ağrı ve zedelenmeleri için kullanılan tamamlayıcı bir tıbbi tedavi yöntemidir. Proloterapi ile zedelenmiş ya da işlevini yitirmiş eklem, kıkırdak, bağ ve tendonlara bu dokuları yeniden yapılanma ve kendi kendini tamir etme aşamasına sokacak bir sıvı karışımı enjekte edilir.

Proloterapi, yaralı bir eklemin yumuşak dokusuna doğal tahriş edici enjekte edilmesi şekilde uygulanır. Tahriş edici enjeksiyonu vücudun iyileşme tepkisini başlatır. Uygulamayı destekleyenler proloterapinin eklem veya sırt ağrısı için önemli bir rahatlama sağlayabileceğine inanmaktadır.

Sağlığınız İçin Uzman Doktorlar

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Polikliniği Hekimlerimiz

RANDEVU ALMAK İÇİN

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.